יום שלישי, 18 באוקטובר 2016

איך מתמודדים עם רשלנות רפואית ומה עושים כדי לנסות ולהימנע ממנה?

אין אדם שלא נתקל מימיו בצורך לראות רופא ולקבל טיפול רפואי זה או אחר.
ברפואה יש אין ספור מקומות ונקודות שניתן למצוא בהן רשלנות ואכן בעשור האחרון חלה מגמת עליה משמעותית בתביעות בגין רשלנות רפואית. חברות הביטוח השונות וקופות החולים משלמות כתוצאה מתביעות על רשלנות רפואית כרבע מיליארד ₪ בשנה בגלל רשלנויות רפואיות שונות. התביעות מוגשות נגד רופאים פרטיים, מרפאות ציבוריות, פרטיות ובתי חולים ברחבי הארץ.
ניתן למצוא התרשלות החל מהתרשלות בטיפולים אסתטיים, שהוא כשלעצמו תחום שהולך, מתפתח ומקובל ביותר בשנים האחרונות ועד אי ביצוע בדיקות רפואיות הכרחיות או אי בדיקת התוצאות כראוי. טיפול רשלני עלול לגרום לנזקים רבים- עוגמת נפש, כאבים, אובדן כושר עבודה ובמקרים חמורים אף נכות לכל החיים ומוות.
בחוק הישראלי לא קיימת הגדרה לרשלנות רפואית, אלא היא נכללת תחת ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות בפקודת הנזיקין:
"עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה שאדם סביר ונכון היה עושה באותן נסיבות, או שבמשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות- הרי זו התרשלות; ואם התרשל כאמור ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה".  

רשלנות בכלל ורשלנות רפואית בפרט נכללת בדיני הנזיקין אשר מזכה את התובע בפיצויים גם כשלמזיק לא הייתה כוונת פגיעה וגרימת נזק אלא מספיק שהתקיימו עוולות אחרות בפקודת הנזיקין כמו למשל עוולת הרשלנות.

איך ניתן לנסות ולהימנע או למזער מקרים בהם הרשלנות הרפואית פוגעת בכם?
קודם כל, עליכם לדאוג לעצמכם ולוודא שאתם מקבלים את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. למרבה הצער, זה לא תמיד מספיק, כי גם רופאים בכירים וטובים עשויים לעיתים לנהוג בצורה רשלנית.
קבלו המלצות לפני שאתם קובעים תור ולכו רק לרופא שמומחה בבעיה בה אתם צריכים לטפל.
הקפידו לקרוא את האותיות הקטנות בחוזים השונים וכמובן בעלונים השונים המצורפים לתרופות.
הקפידו לעדכן את הרופאים אודות כל הרגישויות שלכם ומחלות עבר ואל תסמכו על המערכות הממוחשבות.
במידה ובכל זאת חוויתם רשלנות רפואית, אני כאן כדי לייצג אתכם בדרך המקצועית עד קבלת הפיצויים שמגיעים לכם.

בריאות!

תגובה 1: