יום ראשון, 4 בדצמבר 2016

נפגעת בעבודה? בדוק אם מגיעים לך פיצויים

רבים נוטים לחשוב שתאונת עבודה היא רק תאונה שמתרחשת במהלך פעילות פיזית הקשורה לעבודה, כגון נפילה מסולם בזמן משימה. אך לא כך הוא הדבר- תאונת עבודה יכולה להיות גם פגיעה עצמית, כל עוד קרתה במהלך שעות העבודה ובשל העבודה או מיקומה. מכך ניתן להבין שמעידה פתאומית שהובילה לשבירת רגל לדוגמא בגלל שהרצפה במשרד הייתה רטובה, בין אם קרתה במהלך הפסקה או בזמן עבודה -  מוגדרת כתאונת עבודה. תאונת עבודה נוספת יכולה לקרות בדרך מהבית למקום העבודה או בזמן החזרה ממנו הביתה (תאונת דרכים למשל).
נפגעתי. מה לעשות?
הדבר הראשון שצריך לעשות לאחר פגיעה הוא ליידע את המעסיק, לבקש ממנו טופס ב.ל 250 ולגשת לבית החולים או לרופא קרוב לקבלת טיפול רפואי. במידת הצורך ניתן לפנות קודם כל לטיפול רפואי ולבקש את טופס ב.ל. 250 בשלב מאוחר יותר ואז להעביר אותו למוסד הרפואי בו טופל הנפגע. במהלך הטיפול חשוב מאוד להדגיש בפני הרופא המטפל כי מדובר בתאונת עבודה וכן לציין את הפגיעה המדויקת והכאבים שמתלווים לה.
במהלך כל הטיפולים שמרו על טפסי שחרור מבית החולים, מסמכים רפואיים, קבלות של תרופות והוצאות אחרות ואם ישנה אפשרות תעדו את זירת האירוע או בקשו מעדי ראייה לצלם עבורכם. במידה ואכן היו עדי ראייה חשוב מאוד שתבקשו מהם את פרטיהם על מנת שיוכלו להעיד במידת הצורך בהליך משפטי.
אם נפגעתי נפשית, מגיע לי פיצויים?
בהחלט. תאונת עבודה אינה פגיעה פיזית בלבד, אלא גם נפשית. כמובן שאין מדובר על פגיעה מינורית כמו עלבון שההתאוששות ממנו בדרך כלל קצרה ומהירה, אלא על פגיעות  נפשיות חמורות יותר שמוכרות במסגרת של אחוזי נכות במוסד לביטוח לאומי (מחלת נפש, טראומה, סיוטים חוזרים ונשנים שפוגעים בתפקוד היום-יומי, פוסט- טראומה, דיכאון ועוד).
בגין כל אלו שהוזכרו לעיל ניתן לתבוע לפי סוג המקרה הספציפי את המוסד לביטוח לאומי ולעיתים גם גורמים נוספים - חברת הביטוח בפוליסת ביטוח אישית שרכש הנפגע, המעביד עצמו ובמקרים של תאונות דרכים את ביטוח החובה של הרכב בו נסע הנפגע.
על מנת לקבל פיצויים יש להציג מסמכים רפואיים והוכחה שהפגיעה אכן קרתה בשעות העבודה (מרגע היציאה מהבית ועד החזרה אליו). שימו לב, את המסמכים ניתן להגיש 12 חודשים לאחר התאונה לכל המאוחר

מה מגיע לי?
זו כמובן השאלה הראשונה שכולם שואלים, אך לצערי אין לה תשובה חד משמעית. הסיבה לכך פשוטה מאוד - כל מקרה שונה, קרה בנסיבות שונות וברמות שונות וכל אדם מצבו הרפואי או הנפשי שונה ולכן כל מקרה צריך להישקל לגופו. למרות שהתשובה אינה מספרית, קיימת חלוקה ברורה מאוד שמציינת את רמות תגמולי הביטוח הלאומי שניתן לקבל לפי גובה אחוזי הנכות לצמיתות שניתנו לנפגע על ידי הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי-
מתחת ל9% נכות- לא זכאי לתגמולים כלל.
9-19% נכות- קבלת מענק חד פעמי.
20% נכות ויותר- קצבת נכות חודשית.
בכל המקרים, בנוסף לתגמולי הנכות ובמידה שהעובד נאלץ להיעדר מעבודתו בשל הפגיעה יהיה זכאי לתשלום על 12 שבועות של היעדרות לכל היותר (91 ימים), כולל שבתות וחגים הנספרים מיום לאחר התאונה.

מעסיקים- שמרו על עובדיכם במהלך שעות העבודה. דאגו שאזור העבודה נקי, ללא שלוליות ובורות וכן הקפידו להכשירם בצורה מספקת לעבודה הדרושה ולהעביר להם הדרכות בטיחות מסודרות. על ידי כך תוכלו למזער תאונות ונזקים לעובדיכם.

שכירים ומעסיקים יקרים, שמרו על עצמכם ועל גופכם!

תגובה 1: