יום שני, 2 במאי 2016

סוכרת ושירות צבאי – מה הקשר?!קצין התגמולים במשרד הביטחון מקבל ומטפל מידי שנה בפניות רבות של חיילים או יוצאי שירות, אשר טוענים כי נפגעו במהלך שירותם הצבאי. פגיעות רבות מוכרות לנו. חיילים אשר נפצעו קשה מיידוי אבנים, פיגועים וכן פגיעות נפשיות על רקע אירועים בשירות הצבאי. המקרה הבא מציג לנו חייל אשר הוכר לבסוף במשפט, כמי שנפגע במהלך שירותו וזאת עקב מחלת הסכרת.

מקרה הוכחה שכזה אינו פשוט כלל וכלל. אחוז גדול מהחולים במחלה קיבלו אותה בירושה גנטית. נדרשת הוכחה כי החייל קיבל את מחלת הסוכרת עקב אירועים ספציפיים וחריגים בשירותו הצבאי או לכל הפחות אירוע בשירות הצבאי אשר הביא לפריצת המחלה גם אם זו הייתה "טבועה" בגופו של החייל. במקרה הזה, מתואר חייל באחת מיחידות הרכב בצפון. לטענת החייל, עבודתו במהלך השירות הייתה קשה ודרשה נשיאת חלקי רכב כבדים ועומס על הגב התחתון. לאחר מספר שנות שירות נערכו לחייל מספר שיחות ובהן הובהר לו כי הוחלט לסיים את שירותו הצבאי.

החייל אשר ראה את עתידו בקבע קיבל את הדברים בתדהמה וחווה עומס נפשי רב בעקבות כך. לטענתו, חווה דחק גבוה, הפרעות שינה, שינויי מצב רוח תכופים וירד במשקל. לבסוף, בבדיקות רפואיות נקבע כי הוא סובל מסוכרת סוג 2. ראוי לציין כי החייל טוען שהגיע לשירות בריא. גובהו 186 ושקל 80 ק"ג. אין היסטוריה משפחתית של סוכרת. במהלך שירותו הצבאי עלה משקלו של החייל למשקל של 110 ק"ג. אליבא החייל, משקלו עלה בין השאר עקב ארוחות לא מסודרות שכן השירות היה כרוך בנסיעות רבות. הואכל לא היה בריא ומלא בשמן.

     

בנוסף לסוכרת, אובחנו אצל החייל בעיות ניווניות מתקדמות בגב תחתון. כפי שציינו קודם, במהלך השירות הצבאי, תפקיד החייל כלל הרמת משאות כבדים, נהיגה במשאיות כבדות ללא כיסאות בולמי זעזועים, כיפוף ועיקום הגב בעת בדיקת מנועים וכדומה.

בית המשפט הכיר בסוכרת כי נגרמה במלואה מהשירות הצבאי, תוך שהוא קובע כי ההחלטה הפתאומית לגבי הפסקת שירות החייל היא ייחודית לשירות צבאי ולהיררכיה הצבאית, כי החייל חווה דחק נפשי יוצא דופן בעקבות זאת וכי בהתאם לאסכולה רפואית שהוצגה קיים קשר סיבתי בין דחק חריג זה ובין התפרצות מחלת הסוכרת אצל החייל.  
בית המשפט קבע עוד כי בגב התחתון חלה החמרה של מצב ניווני קיים במהלך השירות הצבאי. נפסק כי מחצית מנכות הגב התחתון נגרמה במהלך השירות הצבאי.
קיימות מחלות נוספות כגון מחלת קרוהן, טרשת נפוצה ומחלות אחרות אשר מוכרות כיום כמחלות העשויות להיגרם ו/או להתפרץ כתוצאה ישירה  מהשירות הצבאי זאת בהתקיים אירועים חריגים הייחודיים לשירות הצבאי.
במקרה שניתן להצביע לכאורה על אירועים חריגים בשירות הצבאי ומתפרצת מחלה כרונית תוך כדי השירות, כדאי לנסות ולבדוק את הקשר בין הדברים, ובמידת הצורך להגיש תביעה לקצין התגמולים להכרה במחלה כזו שנגרמה עקב השירות הצבאי                


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה